Szukaj

Promocje

California Love Jagodzianki...

Z okazji #420 przy zakupie Jagodzianek: Gratis bletki Smoking Blue - ulubione bibułki Malika Montany

160,00 zł 199,00 zł
Zniżka!

Pfizer inwestuje 6,7 miliarda dolarów – badania nad marihuaną ruszają

Pfizer inwestuje 6,7 miliarda dolarów – badania nad marihuaną ruszają

Amerykańska międzynarodowa korporacja Pfizer dostrzega przyszłość w leczeniu chorób jelit dzięki kannabinoidom. Koncern przejmuje firmę Arena i łączy swoje siły w badaniach nad wykorzystaniem medycznej marihuany. Pfizer staje się kolejną konopną firmą Big Pharma i podpisuje umowę wartą aż… 6,7 miliarda dolarów!

Endokannabinoidy, jako podmiot badań

Każdy człowiek ma w swoim organizmie układ endokannabinoidowy. Składa się on z wielu receptorów, między innymi CB1 oraz CB2. Z receptorami wiążą się tak zwane endokannabinoidy, czyli przede wszystkim THC oraz CBD. Z kolei wywoływana w ten sposób interakcja może zostać wykorzystana w leczeniu wielu groźnych chorób.

Wszystko zaczyna się w Arena Pharmaceuticals

Temat endokannabinoidów oraz ich wpływu na organizm od dawna bada firma Arena Pharmaceuticals. Zespół biotechnologów jest pionierami w dziedzinie terapii konopiami, a na koncie ma choćby stworzenie Olorinab (APD371). Jest to działający obwodowo, pełny agonista receptora kannabinoidowego typu 2 (CB2).

Arena bada preparat, skupiając się przede wszystkim na jego silnym działaniu przeciwbólowym w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Związek pozostaje na razie w fazie testów, jednak już teraz perspektywy są bardzo obiecujące. Szczególnie obiecująca pozostaje jego selektywność w stosunku do CB2 w porównaniu z CB1, a co za tym idzie brak psychoaktywnych skutków ubocznych.

Pfizer przejmuje Arena Pharmaceuticals?

W zeszłym tygodniu korporacja farmaceutyczna i biotechnologiczna Pfizer nabyła udziały firmy Arena. Zgodnie z umową wartą aż 6,7 miliarda dolarów, wszystkie akcje zostały wykupione po 100 USD za sztukę. Pfizer będzie więc przewodził prowadzonym dotychczas badaniom skoncentrowanym na bólu trzewnym związanym z chorobami żołądka i jelit. 

Amit Munshi, czyli prezes i dyrektor generalny Arena podkreśla, że możliwości oraz nowoczesny sprzęt, którymi dysponuje Pfizer, przyspieszą pracę nad lekiem. Tym bardziej że dotychczas firma Pfizer zajmowała się wyniszczającymi chorobami układu immunologicznego, a konopie i wiedza Areny mogą je znacznie poprawić. Z pewnością jest to milowy krok nie tylko dla łączących swoje siły biotechnologów, ale również dla pacjentów.

Duże zmiany w medycznym przemyśle konopi

Po zakupie Arena Pfizer oficjalnie dołącza do innych firm Big Pharma działających w przestrzeni medycznej marihuany. To tylko jeden z nielicznych tego typu postępów, jakie miały miejsce w branży przez ostatnie lata w branży. Temat endokannabinoidów nieustannie się rozwija, wciąż wzrasta poziom wiedzy na ich temat oraz publikowane są przełomowe badania.

Wśród najnowszych zmian trzeba wymienić przede wszystkim kanadyjską firmę biofarmaceutyczną Avicanna. W 2017 roku dołączyła ona do Jonhson & Johnson's JLabs w Toronto. Zaledwie rok później firma Tilray połączyła swoje siły z Novartis AG. Z kolei w 2021 roku Jazz Pharmaceutical przejęła GW Pharmaceuticals, które uczyniło przełomowy krok w medycynie. Firma stworzyła lek o nazwie Epidiolex, który jako pierwszy został oficjalnie zatwierdzony przez FDA. Preparat opiera się na CBD oraz wykorzystywany jest do leczenia dzieci z zespołami Draveta i Lennoxa-Gastauta. 

0 Comment