Szukaj

Promocje

California Love Jagodzianki...

Z okazji #420 przy zakupie Jagodzianek: Gratis bletki Smoking Blue - ulubione bibułki Malika Montany

160,00 zł 199,00 zł
Zniżka!

Czy będzie zielone światło dla upraw medycznej marihuany w Polsce?

Czy będzie zielone światło dla upraw medycznej marihuany w Polsce?
Na najbliższym posiedzeniu sejmu w dniach 12-13 stycznia posłowie podejmą temat trzech proponowanych rozwiązań dla rozwoju branży konopnej w Polsce. 
Ugrupowania polityczne przedstawiły swoje projekty w tym zakresie i na sejm trafią gotowe rozwiązania dotyczące między innymi upraw medycznej marihuany w Polsce oraz ułatwienia dotyczące uprawy konopi przemysłowych. Jak wiadomo do tej pory na dostawach suszu medycznego do Polski zarabia kilka zagranicznych firm, bywają problemy z jego jakością, a ponadto kilkukrotnie brakowało też medycznej marihuany w aptekach. 
 
"Pakiet ustaw konopnych" Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany
W skład zespołu wchodzą posłowie Lewicy, KO, Konfederacji, członkowie Koła Polskich Spraw oraz konopni aktywiści. 
Pierwszy z projektów zakłada umożliwienie uprawy medycznej marihuany w naszym kraju. W tym przypadku uprawa ma być możliwa dla prywatnych przedsiębiorców, rolników, a także pacjentów - po spełnieniu niezbędnych wymogów. Projekt zakłada również refundację leczenia medyczną marihuaną w wybranych jednostkach chorobowych.
 
Drugi projekt stworzony przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zakłada złagodzenie przepisów dotyczących posiadania oraz stosowania marihuany na własny użytek. Zawarte w nim udogodnienia mają zezwolić na posiadanie do 5 g marihuany lub haszyszu, oraz czterech  krzaków konopi innych niż włókniste na gospodarstwo domowe. Posiadanie od 5 do 10 gram miałoby być natomiast karane grzywną.
  
Trzeci projekt Zespołu dotyczy konopi włóknistych. Proponowane  jest m.in. zwiększenie dopuszczalnego poziomu HC z 0,20 do 0,30 proc., uproszczenie procedur uprawy konopi, a także rozszerzenie katalogu zastosowań konopi np. w celach energetycznych.
   
Projekt KUKIZ'15 z poparciem PIS.
Kolejny projekt to wspólne rozwiązanie przedstawione przez Kukiz’15 oraz Prawo i Sprawiedliwość. Politycy tych ugrupowań również proponują możliwość uprawy medycznej marihuany w Polsce, jednak mają się tym zajmować krajowe instytuty badawcze, które będą podlegać Ministerstwu Rolnictwa.
  
Jak można przewidywać największe szanse na przegłosowanie ma projekt stworzony przez Kukiz’15 oraz PiS, ponieważ Ci drudzy zajmują najwięcej miejsc w sejmie i tylko formalnością jest dla nich przepchnąć jakąkolwiek ustawę.
  
Czy jest możliwe zielone światło dla upraw medycznej marihuany w Polsce?
Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii w Ministerstwie Zdrowia podczas ostatniego posiedzenia Zespołu ds. Legalizacji Marihuany poinformował, że resort zdrowia rozważa zmianę prawa zakresie medycznej marihuany.
  
W ubiegłym roku również Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że szansą dla rozwoju branży konopnej w Polsce może być uruchomienie krajowych programów wsparcia sektora konopi przemysłowych we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
0 Comment