blog

Polskie uprawy medycznej marihuany. Zwiększenie limitu THC. Jakie zmiany wprowadza polski sejm?

Medyczna marihuana z polskich upraw

We wtorek, 8 lutego 2022 roku sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Dzięki wprowadzonym zmianom w Polsce legalna będzie uprawa konopi innych niż włókniste. Dotychczas medyczna marihuana była traktowana jako surowiec farmaceutyczny przeznaczony do sporządzania leków recepturowych w aptekach. Sęk w tym, że surowiec ten dostarczany był wyłącznie przez zagraniczne firmy. 

Dzięki nowelizacji ustawy uprawa i zbiór konopi innych niż włókniste mogą być prowadzone po uzyskaniu zezwolenia głównego inspektora farmaceutycznego przez polski instytut badawczy. Stosowne zezwolenia wydawać będzie Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Wprowadzone zostały pewne wymogi infrastrukturalne, które musi spełniać miejsce uprawy. Mowa tu np. o zastosowaniu systemu RFID odpowiedzialnego za nadzór oraz identyfikację uprawianych roślin. Uwzględniono również wymogi bezpieczeństwa (m.in. zabezpieczenie uprawy przed kradzieżą, przed dostępem osób nieuprawnionych). 

Podwyższenie limitu THC

Zmianie uległa również definicja konopi włóknistych dopuszczonych w Polsce do uprawy. Dotychczas zawartość THC w przeliczeniu na suchą masę nie mogło przekraczać 0,2 proc. Po nowelizacji będzie to 0,3 proc. Zmiana ta spowoduje, że produkty CBD na naszych półkach będą jeszcze wyższej jakości!

Dr Ziółko i Canna Group: jesteśmy gotowi do rozpoczęcia uprawy

Firma Canna Group - właściciel marek Dr Ziółko, Biocannamed i Weed King od dawna jest przygotowana na te zmiany. 
Od kilkunastu lat skupiamy najlepszych specjalistów z branży. W województwie mazowieckim prowadzimy około 1000 mkw upraw indoor, 0,5 ha upraw greenhouse, 4,6 ha upraw outdoor. Od zeszłego sezonu z powodzeniem stosujemy również uprawę kontenerową. 

Polskie uprawy medycznej marihuany to niższy koszt surowca farmaceutycznego? 

Dotychczas medyczna marihuana importowana była wyłącznie od kilku zagranicznych firm. Po wejściu w życie nowych przepisów możliwe będzie prowadzenie upraw na terenie Polski. To natomiast docelowo skutkować będzie obniżeniem ceny surowca farmaceutycznego i tym samym niższą ceną leków recepturowych wykonywanych na jego bazie. To również większe potencjalne możliwości w zakresie ewentualnej refundacji. 

Posłowie opozycji wskazują jednak na konieczność dopracowania ustawy także w innych kwestiach. Mowa tu m.in. o zniesieniu zakazu refundacji medycznej marihuany, prawne wprowadzenie stanu po użyciu THC oraz edukacji lekarzy i farmaceutów. Wśród proponowanych zmian jest również wprowadzenie specjalnych zaświadczeń dla pacjentów leczących się medyczną marihuaną, które mogą okazać się niezbędne np. podczas kontroli policyjnej i uchronić przed ewentualnym oskarżeniem o posiadanie nielegalnej marihuany. 

Dotychczas miesięczna kuracja medyczną marihuaną w Polsce to koszt od 1000 złotych wzwyż. Wielu osób nie było stać na takie leczenie. Teraz dzięki możliwości prowadzenia polskich upraw terapia konopiami ma być tańsza w naszym kraju. Ponadto polskie apteki nie będą uzależnione od dostaw zza granicy – czy transport dotrze na czas i czy możliwe będzie sprawne przygotowanie leku recepturowego dla pacjentów.

Opublikowany w: Blog Home, News

Zostaw komentarz

Ładowanie...