Szukaj

Promocje

California Love Jagodzianki...

Z okazji #420 przy zakupie Jagodzianek: Gratis bletki Smoking Blue - ulubione bibułki Malika Montany

160,00 zł 199,00 zł
Zniżka!

Czechy zalegalizują marihuanę do użytku rekreacyjnego?

Czechy zalegalizują marihuanę do użytku rekreacyjnego?

Czechy dosyć prężnie zmieniają się pod kątem prawa dotyczącego konopi. Tym razem nie jest inaczej i być może szykuje się kolejny przełom. Jeśli projekt dojdzie do skutku, Czechy będą miały szansę zostać drugim krajem UE, w którym rekreacyjne zażywanie konopi jest legalne!

Czy marihuana jest legalna w Czechach?

Powszechnie, choć zupełnie niesłusznie marihuana w Czechach jest uważana za legalną. Od 2013 roku działa program medycznej marihuany i pacjenci, którzy posiadają receptę, mogą zakupić jej ściśle określone ilości. Natomiast marihuana do użytku rekreacyjnego jest nielegalna, jedynie zdekryminalizowana. W praktyce oznacza to, że posiadanie do 15 gramów marihuany i do 5 kwitnących roślin może skutkować mandatem w maksymalnej wysokości 15 tysięcy koron. Uprawa i dalsze przetwarzanie kwiatów jest nielegalne oraz traktowane, jak przestępstwo.

Nowy projekt ustawy – legalizacja i regulowany rynek konopi

W poniedziałek 17 października odbyło się spotkanie, na którym czeski gabinet przeanalizował projekt wprowadzenia regulowanego rynku marihuany. Ewentualna legalizacja miałaby przebiegać jasno i klarownie. Wstępne plany obejmują jednak ograniczenia. Rynek konopi byłby licencjonowany, a sam zakup marihuany prawdopodobnie wymagałby wcześniejszej rejestracji państwowej. Pomysłodawca projektu podkreśla, że marihuana nie byłaby dostępna w każdym kiosku, również jej ilości byłyby ograniczone. Jeśli plan wejdzie w życie, już w 2024 roku Czechy zalegalizują konopie indyjskie do użytku rekreacyjnego.

Cel legalizacji, czyli przeciwdziałanie narkomanii

Jednym z głównych inicjatorów planu legalizacji jest krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindřich Vobořil. Wprowadzenie regulowanego rynku konopi indyjskich jest częścią projektu mającego na celu uporanie się z problemem narkomanii. Strategia rozwiązania tego problemu do 2027 roku została zapoczątkowana już przez poprzedniego premiera Andreja Babiša, a po wyborze jego następcy – Petra Fiali, temat zaczął być jeszcze dogłębniej analizowany.

Obecny plan przewiduje nie tylko legalizację marihuany, ale również zwiększenie wydatków związanych z leczeniem narkomanii. Będzie to dużo łatwiejsze, ponieważ szacuje się, że regulowany rynek poszerzy budżet państwa nawet o 15 miliardów koron wpływów podatkowych.

Czechy od dawna wzywają do regulacji rynku marihuany

Już we wrześniu Jindřich Vobořil zwrócił uwagę, że dotychczasowa polityka karania za marihuanę nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Jednocześnie wezwał inne kraje UE do dekryminalizacji marihuany i wprowadzenia odpowiednich regulacji. Zdaniem krajowego koordynatora ds. walki z narkotykami to właśnie kontrolowany rynek może się okazać jedynym słusznym rozwiązaniem. Jindřich Vobořil nie jest osamotniony w swoich poglądach, podobne zmiany w prawie miały już miejsce między innymi w Holandii, Niemczech czy Luksemburgu.

0 Comment

Leave your comment

Reload

Submit