Filtruj według

Kategorie
Dostępność
Marka
Cena

Bonga & Fajki Wodne

Poręczny kształt, filtracja wodna i duuuużo dymu. Bongo to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedmiotów w świecie miłośników konopi. A jednak dostępnych modeli jest mnóstwo i nieraz ciężko wybrać ten, najlepszy. W Dr Ziółko znajdziesz wiele rodzajów bong i pomożemy w wyborze! Co to jest fajka wodna? Bongo – jak działa? Jakie bongo wybrać? Fajka wodna – gdzie kupić? Co jeszcze warto wiedzieć?

Bongo – co to jest?

Bongo (inaczej fajka wodna) to przyrząd do palenia, głównie wykorzystywany przez miłośników konopi. Wyglądem najczęściej przypomina wazon. Składa się ze zbiornika na wodę czyli z dzbana oraz ustnika umożliwiającego inhalację. Oprócz tego ważnym elementem jest cybuch z rurką, a w niektórych modelach też sprzęgiełko. Niektóre bonga wyposażone są w jedną lub kilka filtracji, a także miejsce na lód (o czym w dalszej części artykułu).

Jak działa fajka wodna?

Zasada działania bonga jest bardzo prosta. Z umieszczonego w cybuchu suszu, po podpaleniu dym przedostaje się do ustnika. Po drodze filtrowany jest przez znajdującą się w dzbanie wodę. Dym gromadzi się w ustniku. Po zwolnieniu sprzęgiełka lub wyjęciu cybucha (w zależności od modelu) cały dym trafia do płuc. 

Fajka wodna – co daje? Czy jest zdrowa?

Wiele osób zastanawia się do czego służy i co tak naprawdę daje fajka wodna. Już samo przefiltrowanie dymu pozwala lepiej go oczyścić i schłodzić. Czy w takim razie bongo jest zdrowe? Filtracja wodna pozwala znacząco ograniczyć (nie wyeliminować, jak w przypadku waporyzacji) zawartość substancji smolistych wytwarzanych podczas spalania. Dzięki temu dym jest nie tylko delikatniejszy dla płuc, ale również zdrowszy. Dla wielu miłośników konopi dodatkowym atutem fajki wodnej jest możliwość przyjęcia dużej porcji dymu na raz, co wiąże się z ciekawymi efektami.

Jakie bongo wybrać?

W Dr Ziółko znajdziesz różne fajki wodne (bongo). Różnią się nie tylko wielkością czy kolorem, ale też rodzajem, materiałem oraz filtracją. Które będzie najlepsze? W Dr Ziółko pomożemy ci przy zakupie fajki wodnej! 

Najlepsze bongo – szkło, silikon, akryl czy metal?

Materiał to jedna z podstawowych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę. Najczęściej spotykane są bonga szklane, silikonowe, akrylowe i metalowe. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

Bonga szklane

Szklane bongo to klasyk. W żaden sposób nie zmienia smaku dymu. Szklane bongo jest najłatwiejsze w pielęgnacji i można używać do tego nie tylko dedykowanych środków czyszczących ale też na przykład alkoholu izopropylowego. Koszt szklanej fajki wodnej nie jest wygórowany. Szklana konstrukcja jest wygodna i stabilna. Co więcej, bonga szklane często wyposażone są w filtrację wodną, która dodatkowo polepsza komfort palenia. Bonga można też łączyć z bubblerami czy nawet waporyzatorem. W zasadzie jedyną wadą szkła jest to, że może się stłuc.

Bonga silikonowe

Kolejną opcją jest bongo wykonane z silikonu. Największym atutem takiego materiału, w przeciwieństwie do szkła, jest jego zdecydowanie większa odporność. Bongo silikonowe nie stłucze się. Można korzystać z niego w podróży, na biwaku czy w lesie i zawsze mieć przy sobie w kieszeni. Silikonowe bongo jest poręczne, przyjemne w dotyku i praktyczne, przy odpowiednim traktowaniu posłuży bardzo długo. Co więcej, silikonowe bonga zazwyczaj są tańsze niż te, wykonane ze szkła i pozwalają na większą dowolność w kwestii kształtu. Z drugiej strony silikon mimo wszystko wpływa na smak palonych ziół i może minimalnie go zmieniać.

Bonga akrylowe

Jeszcze innym rozwiązaniem jest bongo akrylowe. Akryl jest tani, lekki i stosunkowo wytrzymały. Akrylowa fajka wodna na pewno będzie bardziej odporna na upadki niż szklana. Należy pamiętać, że po czasie materiał może pęknąć lub porysować się. Akrylowe bongo jest poręczne i wygodne do transportowania, świetnie sprawdzi się w podróży.

Bonga metalowe

Coraz popularniejsze stają się bonga metalowe. To zdecydowanie najbardziej wytrzymałe rozwiązanie. Bongo ze stali nierdzewnej, nie stłucze się ani nie porysuje, jest higieniczna i łatwa do wyczyszczenia, a co więcej, w żaden sposób nie wpływa na smak palonych ziół.

Jakiej wielkości fajkę wodną wybrać?

Wielkość bonga to kwestia bardzo indywidualna. Małe bongo jest łatwiejsze w przechowywaniu oraz szybsze do wyczyszczenia. Można zabrać je ze sobą do torby czy do plecaka. Z drugiej strony mniejsze modele rzadko mają dodatkową filtrację i są mniej stabilne niż większe fajki wodne. Warto pamiętać, że gromadzą i pozwalają przyjąć jednorazowo mniejszą porcję dymu, który również jest bardziej skondensowany i może być bardziej gryzący.

Większe bongo z pewnością jest dużo bardziej spektakularne. Doskonale sprawdza się podczas spotkań z przyjaciółmi i długich wieczornych sesji wśród ulubionych ziół. Duże bongo po napełnieniu wodą jest stabilne i wygodne. Co więcej, można wybierać spośród modeli z mniej lub bardziej rozbudowaną filtracją. Większa fajka wodna przekłada się również na większą i łagodniejszą w smaku chmurę dymu.

Fajka wodna z filtracja czy bez?

Największym atutem bonga jest filtracja wodna dymu, która pozwala złagodzić dym i ograniczyć ilość substancji smolistych. Dzięki czemu chmura jest przyjaźniejsza dla płuc. Wiele modeli zostało wyposażonych w dodatkową filtrację, dla jeszcze lepszych efektów. Bongo z filtracją to nic innego, jak klasyczna fajka wodna wyposażona w specjalne (wewnętrzne lub zewnętrzne) elementy. Ich zadaniem jest rozszczepienie dymu na mniejsze cząsteczki, a tym samym jeszcze dokładniejsze jego oczyszczenie i przefiltrowanie.

W Dr Ziółko znajdziesz bonga z różnorodną filtracją. Często spotykane są dyfuzory umieszczone bezpośrednio w rurce cybucha. Inną opcją jest filtracja wbudowana nad dzbanem. Istnieją różne rodzaje tego typu filtracji, na przykład:

  • perkolator
  • dyfuzor tree (grzybek)
  • showerhead
  • dyfuzor spiralny
  • inline
  • steam turbine
  • dyfuzor wieloramienny
  • dyfuzor walcowaty

Filtracja może być jedna, jednak często spotykane są modele z wieloma dyfuzorami. Im jest ich więcej, tym lepiej oczyszczony i delikatniejszy będzie dym.

Jeśli posiadasz bongo, które nie ma filtracji lub uległa ona stłuczeniu, a jednak nie chcesz z niej rezygnować, świetnym rozwiązaniem są zewnętrzne nakładki filtrujące (tak zwane precoolery). Umieszcza się je zazwyczaj przed cybuchem. Do niektórych modeli można wsypać węgiel aktywny, dla dodatkowych aspektów zdrowotnych.

Bongo lodowe – jeszcze lepiej schłodzony dym!

Bongo lodowe jest powszechnie znane i lubiane. To rozwiązanie, które odmieniło już życie niejednego palacza. Tego typu fajki wodne są wyposażone w specjalne, znajdujące się w ustniku wypustki. Można wsypać na nie lód, dzięki czemu wdychany dym będzie jeszcze chłodniejszy i przyjemniejszy!

Bongo do suszu, oleju czy koncentratów?

Fajki wodne można podzielić w zależności od tego, czy przeznaczone przeznaczone są do suszu, oleju czy koncentratów. Bongo do suszu to klasyczna fajka wodna, zazwyczaj wyposażona w pojemny cybuch. Nieco inaczej zbudowane jest bongo do koncentratów. Zazwyczaj jest ono mniejsze, z męskim szlifem i specjalnym dostosowanych do oleju cybuchem. 

Nowy wymiar konopi, czyli bongo do waporyzatora!

Miłośnicy waporyzacji wcale nie muszą rezygnować z bonga! Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny adapter, który pozwoli połączyć urządzenie z fajką wodną. To idealne rozwiązanie dla użytkowników konopi, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą palić lub dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i całkowicie wyeliminować substancje smoliste. Bongo w połączeniu z waporyzatorem pozwala eksperymentować i cieszyć się mocą ulubionych ziół.

Fajka wodna – czy jest legalna?

Jeśli zadajesz sobie pytanie “czy fajka wodna jest legalna?” – rozwiewamy wątpliwości. Jak najbardziej tak! Zarówno posiadanie, jak i zakup bonga nie jest w żaden sposób regulowany prawem.

Fajka wodna – gdzie można kupić?

W Dr Ziółko znajdziesz największy wybór bong. Oferujemy wiele marek, wielkości i modeli, dzięki czemu na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Bongo – cena

To ile kosztuje bongo, zależy przede wszystkim od jego wielkości i dodatkowych modyfikacji. Tanie bongo można kupić już od 39 złotych, natomiast droższe modele potrafią kosztować nawet kilkaset złotych.

  • view_module
  • view_list
Ładowanie...