blog

Polska medyczna marihuana staje się faktem - GIF wydał pierwszą w Polsce zgodę na uprawę!

Po blisko dwóch latach od uchwały sejmu w sprawie polskich upraw medycznej marihuany, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pierwszą w Polsce zgodę na uprawę marihuany medycznej!

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał pierwsze w Polsce zezwolenie na uprawę konopi innych niż włókniste oraz zbiór ziela konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego - poinformował na swoim profilu Linkedin Jakub Lachowski. Beneficjentami tej decyzji są: Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego pod kierownictwem prof. Wacława Dąbrowskiego, jak również firma CannabisLand  oraz Plantalux, producent lamp LED.

Uprawa będzie odbywać się w położonej w województwie lubelskim Konopnicy, gdzie mieści się obiekt, który przeszedł wszystkie wymagane procedury bezpieczeństwa, zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 2022 roku, która umożliwia uprawę konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego.

Jakie ma to znaczenie dla polskiego przemysłu konopnego?

Przede wszystkim decyzja ta dowodzi, że w Polsce jest możliwa produkcja medycznej marihuany na wysokim poziomie. Z czasem jej import będzie mógł ulec ograniczeniu, co powinno pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę, ale oznacza też wiele korzyści dla samych pacjentów. Będą oni mogli bowiem korzystać z rodzimej, lokalnej uprawy, która może charakteryzować się niższymi cenami, niż ta sprowadzana z zagranicy. Decyzja ta wskazuje na dużą determinację, postęp, rosnącą świadomość, jak również dbanie o pacjentów poddanych terapii medyczną marihuaną. Innym prawdopodobnym, lecz nieco dalej idącym efektem może być eksport polskiego surowca do innych krajów.

Pierwsza, w pełni legalna, polska farma indoor!

Wychodząc prosto ze źródła, na profilu LinkedIn możemy przeczytać: 

“Każda historia ma swój początek. Początek naszej wspólnej historii zaczyna się właśnie dzisiaj. W miejscowości Konopnica (woj. Lubelskie) Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego PIB z powodzeniem przeprowadził pierwszą fazę uruchomienia farmy indoor, która będzie zajmować się uprawą medycznej marihuany w Polsce.

Druga faza projektu jest w trakcie realizacji i zostanie oddania do użytku jeszcze w tym roku.

Instytut przygotowywał się do tego dnia od 24 marca 2022, kiedy to w życie weszła nowela ustawy, umożliwiająca uprawę konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego, przez Instytuty nadzorowane przez Ministra Rolnictwa.

Kluczowymi partnerami całego przedsięwzięcia są Cannabisland oraz Rafał Lachowski oraz Jakub Lachowski, którzy wspierają działania prowadzone przez Instytut.

Więcej informacji już wkrótce.”

Krok ten, niewątpliwie, zapisze się na kartach historii polskiego przemysłu konopnego, któremu może dać szansę na kolejne pozytywnie rozwojowe decyzje w tym kierunku, a lekarzom i pacjentom, szansę na skorzystanie z terapii medyczną marihuaną, która w wielu schorzeniach daje doskonałe rezultaty. 

Zdjęcia: Facebook CannabisLand

Opublikowany w: Blog Home, News

Zostaw komentarz

Ładowanie...