blog

Kolejny krok do legalizacji marihuany w Niemczech! Rząd podał kluczowe założenia

Nowe plany legislacyjne – w Niemczech powstaną kluby konopne

Niestety zmiany nie będą tak kompleksowe, jak się spodziewano. Na drodze stanęło przede wszystkim prawo międzynarodowe i unijne. W środę w Berlinie niemiecki federalny minister zdrowia Karl Lauterbach i minister rolnictwa Cem Özdemir przedstawili nowe warunki legalizacji konopi indyjskich. Niestety zrezygnowano z zapowiadanej wcześniej sprzedaży produktów konopnych w specjalnie przystosowanych do tego sklepach i miejscach. Mieszkańcy mogą tylko pomarzyć o kawiarniach z konopiami.

Chociaż plany legalizacyjne zostały dość mocno zrewidowane i początkowo planowana bezpłatna sprzedaż marihuany dla dorosłych w sklepach została odwołana, to jednak nie skreśla całkowicie zmian w przyszłości. W drugim etapie zostaną one przetestowane w modelowych regionach i jedynie przy wsparciu naukowym. Rząd przystał na to po rozmowach z Komisją Europejską.

25 gramów konopi indyjskich dla mieszkańców Niemiec!

Mamy jednak też dobre wiadomości. Mimo że nie będzie na razie zgody na sklepy z marihuaną i produktami konopnymi, powstaną kontrolowane przez państwo kluby społeczne non-profit zrzeszające do 500 osób. Członkowie, którzy mają powyżej 18 lat, będą mogli kupić do 25 gramów konopi dziennie (lub do 50 gramów miesięcznie). W tak zwanych Cannabis social clubs będzie nie tylko prowadzona dystrybucja, ale również uprawa konopi dla członków. Członkostwo w więcej niż jednym klubie będzie zabronione. Ponadto kluby będą musiały wyznaczyć osoby odpowiedzialne za ochronę młodzieży, a z racji profilaktyki uzależnień zabronione będzie też reklamowanie.

Co więcej, ku uciesze mieszkańców Niemiec zamiast przewidywanej na początku możliwości uprawy do dwóch krzaków na każde gospodarstwo domowe, możliwe będzie posiadanie maksymalnie trzech roślin.

Kiedy założenia wejdą w życie?

W kwietniu przedstawione plany mają znaleźć się w pierwszej, konkretnej ustawie, która będzie regulować nie tylko własność i uprawę, ale również działanie klubów społecznych konopi. Następnie odbędzie się głosowanie w rządzie i konieczne będzie już tylko uchwalenie ustawy przez Bundestag i Bundesrat. Lauterbach i Oezdemir swoje plany i wejście w życie ustawy motywują przede wszystkim potrzebą ograniczenia czarnego rynku oraz przestępczości związanej z nielegalnymi procederami narkotykowymi.

Opublikowany w: Blog Home, News

Zostaw komentarz

Ładowanie...