blog

Australia legalizuje MDMA i psylocybinę do celów medycznych!

Australia – pierwszy kraj, który uznaje psychodeliki jako lek

W piątek The Therapeutic Goods Administration ogłosiło, że już w lipcu psychiatrzy otrzymają możliwość leczenia pacjentów cierpiących na lekooporne zaburzenia psychiczne. Lekarze będą mogli przepisywać MDMA na zespół stresu pourazowego (PTSD), a psylocybinę na lekooporoną depresję. Australia zostanie pierwszym na świecie krajem, który będzie traktował psychodeliki, jako leki i oficjalnie zastosuje je w terapii.

Nie każdy lekarz wystawi receptę

Profesor nadzwyczajny Vinay Lakra, przewodniczący organizacji Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists powiedział, że uczelnia „ostrożnie przyjęła” taką decyzję i jest ona poprzedzona dokładnym monitorowaniem badań w tej dziedzinie. Vinay Lakra mówi również, że „Musimy zrobić kilka małych kroków, a nie jeden wielki skok”. Proces wdrażania MDMA i psylocybiny ma więc odbywać się stopniowo i pod dokładną kontrolą.

Aby terapia psychodelikami była możliwa, psychiatrzy będą musieli otrzymać zgodę komisji ds. etyki badań na ludziach. Każdy przypadek będzie wymagał indywidualnego podejścia. Niezbędne będzie również pozwolenie w ramach programu autoryzowanych lekarzy przepisujących leki TGA. Psychiatrzy będą musieli dokonać między innymi dokładnej selekcji oraz monitorować pacjentów, a także przedstawić swoje umiejętności, odpowiednie kwalifikacje, specjalistyczną wiedzę oraz protokoły z leczenia.

Szczegóły leczenia psychodelikami

Wszystkie środki ostrożności i ograniczenia nałożone na terapię MDMA i psylocybiną są zdaniem The Therapeutic Goods Administration niezbędne, ponieważ „substancje te przynoszą korzyści w leczeniu chorób psychicznych i tylko w kontrolowanych warunkach medycznych”. Ponadto pacjenci w terapii wspomaganej psychodelikami mogą być wyjątkowo wrażliwi i szczególnie potrzebują opieki lekarskiej.

Niestety istnieją też pewne utrudnienia. Obecnie na australijskim rynku farmaceutycznym brakuje zatwierdzonych leków zawierających MDMA lub psylocybinę. Psychiatrzy, którzy zdecydowaliby się na podjęcie leczenia psychodelikami, musieliby jednocześnie ubiegać się o pozwolenie na ich import.

MDMA i psylocybina – duża szansa dla pacjentów

Obecnie brakuje skutecznych opcji leczenia dla pacjentów cierpiących na określone lekooporne choroby psychiczne. Taką szansę dają właśnie psychodeliki, jednak musi minąć jeszcze wiele badań i proces ich wprowadzenia do regularnego użytku psychiatrycznego będzie szczegółowo monitorowany. Na razie Australia legalizuje MDMA i psylocybinę jedynie do użytku medycznego, tylko na ściśle określonych zasadach.

Opublikowany w: Blog Home, News

Zostaw komentarz

Ładowanie...