blog

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - co nowego?

Jakie zmiany pojawią się po nowelizacji?

Proponowane modyfikacje dotyczą przede wszystkim przeznaczenia uprawy konopi. Rośliny znajdą zastosowanie również w celach spożywczych, weterynaryjnych, paszowych, pszczelarskich, nawozowych oraz izolacyjnych. Dopuszczone zostanie też zastosowanie włókiennicze oraz energetyczne, a także produkcja materiałów kompozytowych i budowlanych. Konopie będą mogły być uprawiane na potrzeby własne oraz naukowo-badawcze.

Łatwiejsza rejestracja działalności

Dotychczas, aby móc legalnie uprawiać konopie należało raz w roku złożyć wniosek oraz dokumentację do wójtów lub marszałków województw w celu uzyskania decyzji upoważniającej do uprawy. Nowe przepisy zdecydowanie ułatwią cały proces – za rejestrację i zbieranie danych odpowiedzialny będzie dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dzięki temu nie będzie konieczności corocznego zbierania oraz składania odpowiednich dokumentów, a także każdorazowego uzyskiwania pozwolenia. Jeśli zmiany wejdą w życie, hodowców konopi siewnych nie będą dotyczyć także ograniczenia powierzchniowe.

W praktyce ustawa dotyczy nie tylko rolników, ale również konsumentów. Zgodnie z przepisami rejestracja działalności będzie zdecydowanie szybsza i wygodniejsza. Użytkownicy uzyskają prawo posiadania upraw także na potrzeby własne, co dotychczas nie było możliwe.

Zmiany niekoniecznie na lepsze?

Z drugiej strony nowelizacja może ograniczyć wolny rynek konopi. Najwięcej wątpliwości wzbudza artykuł 65. To właśnie w nim znalazł się zapis, zgodnie z którym grzywna dotyczyłaby każdego, kto nie tylko kupuje, ale również sprzedaje rośliny podmiotowi, który nie został wpisany do rejestru konopi włóknistych.

Członkowie komisji pozytywnie wypowiedzieli się na temat poprawki, która dopuszczałaby zwiększone do 0,3% maksymalne stężenie THC w produktach konopnych.

Opublikowany w: Blog Home, News

Zostaw komentarz

Ładowanie...