Szukaj

Promocje

California Love Jagodzianki...

Z okazji #420 przy zakupie Jagodzianek: Gratis bletki Smoking Blue - ulubione bibułki Malika Montany

160,00 zł 199,00 zł
Zniżka!

HHC podobne do THC? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy status prawny HHC

HHC podobne do THC? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy status prawny HHC

Już jakiś czas temu zrobiło się głośno o nowym, podobnym do THC związku o nazwie HHC. Substancja budzi coraz większe zainteresowanie wśród miłośników konopi. Jednak wraz ze wzrostem popularności, rosną również wątpliwości w kwestii jego statusu prawnego, który wciąż pozostaje niejasny. Czym dokładnie jest HHC? Czy można go legalnie kupić?

HHC, inaczej heksahydrokannabinol – następca delta-8-THC?

Niedawny, głośny sukces delta-8-THC mocno wpłynął na branżę konopną. Oczy badaczy i naukowców zwróciły się w stronę mniej znanych kannabinoidów, które wykazują działanie psychoaktywne podobnie, jak jeden z najpopularniejszych związków zawartych w konopiach, czyli tetrahydrokannabinol (THC), a jednak nie są tak rygorystycznie kontrolowane. Jednym z takich kannabinoidów, który szybko zyskał sławę dzięki swoim właściwościom jest właśnie HHC.

Pod skrótem HHC, kryje się związek chemiczny o pełnej nazwie heksahydrokannabinol. To, że HHC naturalnie pojawia się w konopiach już w procesie ich dojrzewania, odkryto dopiero w 2020 roku. Na śladowe ilości związku natrafili hiszpańscy naukowcy podczas badań. A jednak heksahydrokannabinol nie jest nowością, substancja znana jest już od 1947 roku. Wtedy to Roger Adams odkrył jego syntetyczną formę. Chemik dokonał tego przez uwodornienie tetrahydrokannabinolu.

Jak działa HHC?

Krąży wiele opinii jakoby HHC miał wykazywać identyczne, choć nieco słabsze działanie niż THC. Naukowcy określają związek mianem analogu THC. Substancja powstaje przez uwodornienie THC. Heksahydrokannabinol jest zatem stabilnym związkiem, który różni się od tetrahydrokannabinolu większą ilością wodoru oraz brakiem podwójnych wiązań w pierścieniu cykloheksylowym. HHC wiąże się z receptorami endokannabinoidowymi, czego skutkiem jest działanie podobne, lecz znacznie łagodniejsze niż w przypadku THC.

Należy pamiętać, że HHC ze względu na swoje śladowe ilości w roślinie, jest jedynie zamiennikiem medycznej marihuany. Co więcej, związek nie został długoterminowo przebadany pod kątem skutków ubocznych.

Status prawny HHC – dlaczego pojawiają się wątpliwości?

Bardzo często zdarza się, że nowe kannabinoidy nie zostają zawarte w przepisach, co powoduje pojawienie się luk w prawie. Na tej zasadzie sprzedaż i posiadanie produktów z HHC w wielu miejscach na świecie nie jest regulowane. Niektóre kraje, na przykład Czechy zezwalają na legalny zakup HHC.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny a polskie prawo

Przepisy dotyczące heksahydrokannabinolu w Polsce są jasne i nie pozostawiają złudzeń – związek jest całkowicie nielegalny. Substancja traktowana jest jak pozostałe psychoaktywne kannabinoidy, zatem za posiadanie grożą poważne konsekwencje prawne, a nawet kara więzienia. Heksahydrokanabinol znalazł się w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. Przedstawia ono wykaz substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1665), a HHC zostało zaklasyfikowane pod nazwą „6a,7,8,9,10,10a-hexahydro-6,6,9-trimethyl-3-pentyl- 6H-Dibenzo[b,d]pyran-1-ol”, jako substancja psychotropowa grupy I-P (pkt. 96).

Co więcej, aby rozwiać wątpliwości, Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) zajął jasne stanowisko. W grudniu tego roku, na oficjalnej stronie rządowej zostało wydane oficjalne oświadczenie: „Substancja HHC jest zatem substancją kontrolowaną, a jej posiadanie, stosowanie, wytwarzanie, przerabianie, przetwarzanie, dystrybucja oraz wszelkie inne czynności z nią związane są objęte reżimem przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.”.

0 Comment

Leave your comment

Reload

Submit