blog

Niemcy zalegalizują marihuanę w całym kraju – czy będzie porozumienie?

Koniec luk w prawie – pora na uregulowany rynek konopi indyjskich

Szacuje się, że zmiany w prawie zostaną wprowadzone na nadchodzącej sesji legislacyjnej. Ustawa ma ogromne poparcie koalicji rządzącej, która składa się z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) i Zielonych. Dotychczas w Niemczech posiadanie konopi na własny użytek było zdekryminalizowane oraz dla pacjentów dostępny był program medycznej marihuany. 

Rządzący podkreślają, że chcą całkowicie zmienić i ustanowić nowy, w pełni regulowany rynek konopi dla dorosłych. Marihuanę do użytku rekreacyjnego będzie można znaleźć w licencjonowanych sklepach. Koalicja zapewnia, że przepisy będą na bieżąco aktualizowane wraz z ewentualnymi zmianami w badaniach nad konopiami indyjskimi, a w razie potrzeby zostaną wprowadzone odpowiednie środki ochrony zdrowia.

Czy legalizacja przyniesie zyski dla kraju?

Rządzący zaprzeczają, jakoby wprowadzane zmiany miały być motywowane jedyne zarobkiem, jednocześnie podkreślając, że wśród zalet legalizacji konopi indyjskich należy wymienić nawet 1 miliard euro rocznie. Dzięki temu środki, które dotychczas zasilały czarny rynek, mogłyby wesprzeć państwo.

A co z redukcją szkód?

Zdaniem rządu już sama legalizacja ma znacznie zmniejszyć szkody oraz ograniczyć kontakty obywateli z czarnym rynkiem. Jeśli susz legalnie będzie dostępny w sklepach, pozwoli to wyeliminować działalność przestępczą. Znikną też wątpliwej jakości, a niekiedy też zanieczyszczone susze, które mogą nieść poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia – w przypadku marihuany z pewnego źródła nie ma takiej możliwości.

Ponadto w czasie posiedzenia zostaną opracowane szersze usługi związane bezpośrednio z redukcją szkód u użytkowników narkotyków. Mają również zniknąć reklamy tytoniu i alkoholu, nie będzie można również reklamować konopi. Rzeczywista redukcja szkód zostanie dogłębnie przebadana już 4 lata po wprowadzeniu zmian, aby upewnić się, że były one słuszne – przebadane zostaną między innymi skutki społeczne oraz ekonomiczne.

Opublikowany w: Blog Home, News

Zostaw komentarz

Ładowanie...