Szukaj

Promocje

California Love Jagodzianki...

Z okazji #420 przy zakupie Jagodzianek: Gratis bletki Smoking Blue - ulubione bibułki Malika Montany

160,00 zł 199,00 zł
Zniżka!

Niemcy zalegalizują marihuanę w całym kraju – czy będzie porozumienie?

Niemcy zalegalizują marihuanę w całym kraju – czy będzie porozumienie?

Niemcy są kolejnym zaraz po Luksemburgu państwem europejskim, które zamierza zalegalizować marihuanę. Dotychczas była ona jedynie częściowo zdekryminalizowana oraz pacjenci mogli korzystać z niej po uprzednim otrzymaniu recepty i zakupie suszu w aptece. Już niebawem prawo ma się zmienić, dzięki czemu Niemcy będą kolejnym krajem w Europie, który nie dość, że całkowicie zalegalizuje marihuanę, to jeszcze będzie ją kontrolował przepisami.

Koniec luk w prawie – pora na uregulowany rynek konopi indyjskich

Szacuje się, że zmiany w prawie zostaną wprowadzone na nadchodzącej sesji legislacyjnej. Ustawa ma ogromne poparcie koalicji rządzącej, która składa się z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) i Zielonych. Dotychczas w Niemczech posiadanie konopi na własny użytek było zdekryminalizowane oraz dla pacjentów dostępny był program medycznej marihuany. 

Rządzący podkreślają, że chcą całkowicie zmienić i ustanowić nowy, w pełni regulowany rynek konopi dla dorosłych. Marihuanę do użytku rekreacyjnego będzie można znaleźć w licencjonowanych sklepach. Koalicja zapewnia, że przepisy będą na bieżąco aktualizowane wraz z ewentualnymi zmianami w badaniach nad konopiami indyjskimi, a w razie potrzeby zostaną wprowadzone odpowiednie środki ochrony zdrowia.

Czy legalizacja przyniesie zyski dla kraju?

Rządzący zaprzeczają, jakoby wprowadzane zmiany miały być motywowane jedyne zarobkiem, jednocześnie podkreślając, że wśród zalet legalizacji konopi indyjskich należy wymienić nawet 1 miliard euro rocznie. Dzięki temu środki, które dotychczas zasilały czarny rynek, mogłyby wesprzeć państwo.

A co z redukcją szkód?

Zdaniem rządu już sama legalizacja ma znacznie zmniejszyć szkody oraz ograniczyć kontakty obywateli z czarnym rynkiem. Jeśli susz legalnie będzie dostępny w sklepach, pozwoli to wyeliminować działalność przestępczą. Znikną też wątpliwej jakości, a niekiedy też zanieczyszczone susze, które mogą nieść poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia – w przypadku marihuany z pewnego źródła nie ma takiej możliwości.

Ponadto w czasie posiedzenia zostaną opracowane szersze usługi związane bezpośrednio z redukcją szkód u użytkowników narkotyków. Mają również zniknąć reklamy tytoniu i alkoholu, nie będzie można również reklamować konopi. Rzeczywista redukcja szkód zostanie dogłębnie przebadana już 4 lata po wprowadzeniu zmian, aby upewnić się, że były one słuszne – przebadane zostaną między innymi skutki społeczne oraz ekonomiczne.

0 Comment