blog

Nowe podejście do polityki narkotykowej w Radzie Unii Europejskiej. Zielone światło dla legalizacji!

Prawa człowieka a prawo narkotykowe

Na początku grudnia Rada Unii Europejskiej zaktualizowała ważny dokument zatytułowany „Konkluzje Rady w sprawie opartego na prawach człowieka podejścia do polityki narkotykowej”. Zawarto w nim wszystkie dotychczas funkcjonujące w Europie przepisy dotyczące równości i inkluzywności. Oprócz indywidualnych postulatów państw członkowskich o dekryminalizację konopi znalazły się wśród nich dwa odnoszące się bezpośrednio do praw człowieka i polityki narkotykowej. Za najważniejszy pod kątem przyszłych zmian w prawie uchodzi szczególnie punkt dotyczący możliwości „projektowania i wdrażania krajowej polityki narkotykowej zgodnie z ich priorytetami i potrzebami”.

Zielone światło od Rady Unii Europejskiej!

Dotychczas Rada Unii Europejskiej wspominała jedynie o wprowadzeniu prawnej swobody kreowania prawa narkotykowego i potrzebie zakończenia prohibicji. Tak było aż do teraz, ponieważ nowa polityka wyraźnie wskazuje na zachodzące zmiany już nie tylko w poszczególnych krajach, ale również w całej Unii Europejskiej. Dzięki zmianom w prawie wiele trwających obecnie reform konopnych ma szansę zostać wprowadzonych w życie. Szczególnie widać to na przykładzie Czech oraz Niemiec, w których prace legislacyjne są obecnie na bardzo zaawansowanym etapie.

Główny inicjator zmian… Czechy

Jak można się domyślić, inicjatywa wypłynęła ze strony Czech, które przez sześć miesięcy pełnią obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej, a które stopniowo zmieniają również swoje wewnętrzne prawo odnośnie do konopi. Zdaniem krajowego koordynatora ds. walki z narkotykami Jindřich Vobořil prowadzona dotychczas walka z narkotykami i kary okazały się nieskuteczne. Zachęca on inne kraje UE do zmiany podejścia oraz wprowadzenia regulowanego rynku marihuany, co patrząc na Państwa, w których konopie zostały zalegalizowane, okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Jindřich Vobořil mówi wprost, że:

„Prohibicja ma wyraźny negatywny wpływ na zdrowie publiczne. Wysokie kary za przestępstwa narkotykowe bez użycia przemocy, w większości związane z używaniem nielegalnych substancji na własny użytek, nie prowadzą do znalezienia rozwiązania problemu narkotyków. […] Mocno wierzę, że UE będzie inspiracją dla koncepcji polityki narkotykowej opartej na prawach człowieka i że zmiana ta znajdzie odzwierciedlenie również na poziomie państw wspólnoty. W tym sensie Republika Czeska stawia sobie wysokie cele w zakresie dostosowania swojej polityki krajowej w zakresie uzależnień także w okresie po zakończeniu prezydencji czeskiej”.

Opublikowany w: Blog Home, News

Zostaw komentarz

Ładowanie...